Koç – Terazi Ekseni

on

Koç başlangıçtır, bireyi, savaşçıyı, maskülen aksiyon enerjisini ve sporu temsil eder. Vedda geleneğinde Koç’un yöneticisi Mars’ın adı Mangal’dır ve askerleri temsil etmektedir. Koç bazen düşüncesiz olduğu kadar ben-merkezcidir de. Koç’un en uç hali, dünyadaki en önemli kişinin kendi olduğunu düşünmesidir. Koç liderlik edebilir ancak her zaman yanında ona bilgeliği ile yol gösterecek birinin de olması gerekir.

Terazi Takımyıldızı, Koç’un 180 derece karşısında asılı, ışıl ışıl sallanmaktadır göklerde. Tearzi koşulsuz sevginin burcudur, aşkının sevgisinin içinde kendini unutal ve bazen bu yzüden sonradan pişmanlıklar duyandır. Terazi paylaşmak ve eşlik etmek için buradadır, koşulsuz sevgi ile doludur ve Terazilerin yarattığı sanat eserlerindeki incelik ve güzellik adeta Terazi’nin alamet-i farikasıdır. Terazi’nin kendini hesaba katmaksızın herkesi ve her şeyi sevmeye çalışması günlük hayatında bir engel olarak karşısınaçıkar. Bozulmuş modern kapitalist iş ortamlarında hiçkimseye “hayır” diyemediği ve kimseyi kırmak istemediği için başkalarının işi ile yok yere uğraşanlar genellikle Terazi etkisindeki insanlardır.

Astro101_Sunsigns_Aries

Koç, Terazi’den öğrenmelidir,

Terazi, Koç’tan öğrenmelidir.

l,nr

Terazi’den öğrendiği takdirde Koç, başkaları ile olan ilişkilerinde dengeyi yakalayacaktr. Sevgi Koç’a ulaştığı zaman o da enerjisini ve öne atlama, kendini gösterme yeteneklerini artık kendinden öte bir amaç için, sevgi uğuruna kullanmaya başlayacak, sevgi temelli amaçlar için diğer insanlara liderlik edecektir. (Yunan Mitolojisi’nde neden Ares ile Afrodit’in birarada olduğunu hiç merak ettiniz mi ? ) Koç sevmeyi ve ihtimam etmeyi öğrendiğinde enerjisi dönüşür ve Olimpik Atlet’ten Koruyucu tipine dönüşmeye başlar.

Öte yandan Terazi, kendi bireyselliğini kutlamayı öğrenecek ve kendisi için karar verip hareket etmeye başlayacaktır. Örneğin hayatın ve çevresindekilerin koşturmaca ve sızılarından uzak bir gün geçirmek, bir mum yakıp sadece kendisi için huzurlu ve keyifli bir alan yaratmak, kendini önceliklendirerek sanatına gereken alanı ve zamanı yaratmak… Terazi, Koç’tan sesini çıkarmayı, toplum içinde kendini var etmeyi, kendi ihtiyaç ve isteklerini seslendirmeyi, kendi alanını koruyup kendi verdiği kararları için aksiyon almayı öğrenecektir.

Koç ve Terazi müttefiktirler, birbirlerini desteklerler, sevgi ile bağlanmış halde birbirlerinin arkasını kollarlar. Ancak ve ancak Koç’un bireyselliği ve açıklığı Terazi’nin kendisi için zararlı olan yumuşaklığını ve sınır gözetmeksizin herkesle paylaşmak istediği sevgisini dengeleyebilir. Sevgi çok güzel bir kavramdır, ancak sevgi bile dengede olmalıdır.

Advertisements

2 Comments Add yours

  1. Charlie says:

    Truly wish I could translate this post

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s