Balık’ta Dolunay: Karşılıksız Aşkların Karşılığı Vardır

İşte bu yüzden gelir Selene
İzlemeye uyuyan Endymon’u
Ida’nın eteklerinde
Denizin yakınında
Sessiz bir mağarada.

 

Bu gece gözlemleyeceğimiz ve Çarşamba günü sabah saatlerinde kesinleşecek olan Dolunay, Balık Burcu’nda gerçekleşiyor.

On İkinci Ev’in ruhu Balık, ruhsallığı, aşkınlığı, sonsuz kozmik okyanusu, anne ile çocuğun arasındaki Bağ’ı simgeleyen Balık… Son yıllarda hepimizin kendini daha sezgisel, daha spiritüel, daha hisli bulmasının göstergesi olan denizlerin hakimi Neptün ile birleşiyor Dolunay.

Rüya alemlerinin, duyguların, söz ile ifade edilemeyenlerin kapısı açılıyor bu gece. Göklerle yer arasındaki aşkın gösterisi olmalı bu.

Bu dolunayda anlatılması gereken çok eski bir hikaye var…

 

Selene ile Endymon

Eskiden, çok eskiden, genç bir çoban vardı Kazdağlarının eteklerinde koyunlarını otlatan. Bu genç o kadar güzeldi ki o geçerken çiçekler boyunlarını eğer, akan sular yavaşlardı. Çaldığı flüdün sesini takip eder dururdu sürüleri, bazen sürülerine ceylanlar ve geyikler de katılırdı, duydukları sesin ardından gider dururlardı bu vahşi hayvanlar bile, müziği böyle büyülerdi onu duyanları. 

Yine böyle bir dolunay gecesinde Ay, yani Selene, onu gördü. Ay soğuk gökyüzünde yapayalnızdı, yıldızlar ona uzaktı ve ışıkları onunki kadar güçlü de değildi. Ölüp ölüp yeniden doğardı Selene, bu yüzden ölümlülere yakın hissederdi kendini, insan da Ay gibi doğar, olgunluğa erişir ve ölür. Ama yine de ölümsüzdü Selene, her ölüşünün ardından tekrar doğmayı bildiği için. 

Selene aşık oldu Endymon’a. O su içerken balıkların üzerinde parlıyor, o gezerken ağaçları aydınlatıyordu ışığıyla. Ancak biliyordu Selene onun ölümlü olduğunu ve bir gün öleceğini. Endymon da her insan gibi yaşlanacaktı ve bozulacaktı o güzelliği. Yüreği nasıl dayanacaktı Selene’nin buna ? Zaman bu kadar acımasız olmak zorunda mıydı ? Bunun üzerine Selene, masal ya bu, Endymon’a sonsuz yaşam bahşedebilmek için onu, bir gece mağarasında uyurken ölümsüz kıldı. Ne uyanacaktı genç çoban, ne de ölecekti. Orada, uyur halde kalacaktı sonsuza dek. Böylelikle Selene de her gece Ayışığı olarak bu mağaraya girip onun güzel yüzü üzerine düşebilsin… 

O yüzden siz siz olun, eğer Kazdağlarında gezerken bir pınar kenarında kapısı asmalarla kapatılmış bir mağara görürseniz girmeye çalışmayın. Endymon’u uyandırabilirsiniz. 

 

selene

 

İşte bir şeyi, bir kişiyi, bir düşünceyi, bir ideali onun haberi dahi olmadan sevebilmenin yüceliği Balık Burcu’nda ifadesini buluyor. Sevginin sonsuzluğu kendini okyanusların enginliğinde gösteriyor. Tıpkı Rusalka hikayesi gibi, karşılıksız olan sevgi bizi ruhen geliştiren, kendimizi ve duygularımızı bizim varlığımızın farkında dahi olmayan birisine feda etmemizle bizi bir üst seviyeye çıkaran bir süreç haline geliyor. Karşılık bulamayan duygularınız her şeyden önce size aittir ve bu sonsuz bir zenginliktir.

Karşılıksız aşkın karşılığı ruhun gelişmesi, yeni farkındalıklar kazanması ve duygusal derinliğinin, yüceliğinin farkına varmasıdır.

Bu dolunay Balık Burcu’nda ve Neptün ile birleşmekte olduğu için analiz yapmaya, düşünmeye, irdelemeye gerek yok. Bırakın hikayeler, şiirler, şarkılar, gözyaşları, duygular aksın… Yüksek Sevgi kendini göstersin.

 

Çok yoğun geçen Ağustos’un ardından artık sonbahar tüm duygusallığı ve narinliği ile geliyor. Şimdi biraz ıslanma zamanı ve hayal kurma…

 

Bu Dolunayda Yapılabilecekler

 

Balık enerjileri ile yüklü bir dolunay döneminde olduğumuz için iç dünyaya, ruha yönelik her türlü çalışma verimli ve etkili olacaktır. Bunlardan bazıları:

Rüya Kuluçkası

Müzik dinlemek, resim yapmak, Tolkien okumak.

Spiritüel aktiviteler.

Deniz kenarında olmak.

Su ile meditasyon, su elementi ile çalışmalar.

 

Son zamanlarda yaptığım doğum haritası yorumlarından çok güzel sonuçlar alıyoruz. Eğer siz de kendi doğum haritanızı merak ediyorsanız Lydiansoulwork@gmail.com adresinden benimle iletişime geçebilirsiniz. Bize Facebook Sayfamız üzerinden de ulaşabilirsiniz. 

 

Işık ve Yüksek Güzellikle,

Begüm Asteria

Eylül 2017

Kadıköy

 

 

“…in the end Shadow was only a small and passing thing: there was light and high beauty for ever beyond its reach.”

J.R.R. Tolkien

 

 

Advertisements

One Comment Add yours

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s