Aslan’da Yeniay: Sahnedeki Arınma

Bugün akşam saatlerinde yaşayacağımız Yeniay aynı zamanda bir Güneş Tutulması. Ay ile Güneş aynı hizada olacaklar. Ay, Güneş’in önünden geçip onun ışığını kesecek bir anlığına. Bu tutulma Amerika’dan izleniyor olacak, Amerikalılar şimdiden çıldırmış haldeler, tutulmanın daha iyi izlenebileceği bölgelerde trafik var!

 

Bizler için bu yeniay ne ifade ediyor ?

Bu sefer gümüş yüzlü Ay, bizi egolarımızdan arındırmaya geliyor. “Ben böyleyim / ben şöyleyim / ben ben ben Ben BEN!”lerden kurtuluyoruz artık. Çocukluk şartlanmalarımızdan, toplumun bizi içine sıkıştırmaya çalıştığı kalıplardan kurtuluyoruz.

Hatırlarsınız, bir zamanlar hepimiz topluma kurban verildik. İsteklerimiz, alanlarımız, ruhumuz, benliğimiz susturuldu. Uyum sağlamak için ellerimiz, kollarımız kesildi. Dışlanma korkusundan kendimizi yok saydık, ruhumuzu susturup kutulara kapattık. Kendi kendimizi “onlar”ın isteklerinden, şımarıklıklarından kurtaramadık bir türlü. İşte bu konunun işlendiği bir klasik de Euripides’in Iphigenia adlı eseridir. Burada çok güçlü görünen bir baba figürü, kendi evladını kurtaramaz toplumun dayatmalarından ve onun öldürülmesine göz yummak zorunda kalır. Bunu istemiyordur aslında ama yine de başka çaresi olmadığına inanır, inandırılmıştır.

iphigenia

 

Biz nelerimizi, hangi parçalarımızı bugüne kadar kurban ettik ? Hayatta hiçbir şey geri getirilemez değildir. Yargılanacağımızı, dışlanacağımızı, sevilmeyeceğimizi düşündüğümüz için nelerden feragat ettik ? Şarkı söylemeyi mi kestik, resim yapmayı mı yoksa kilo alırız da sevmezler diye çikolatalı kek yemeyi mi ?

Bu gece belki de hepimiz için kayıp Iphigenia’yı arayıp bulma ve onu bizden çalan inanç ve şartlanmalardan arınma gecesi. Ruh geri gelmek ister. O hep kapıdadır.

Tutulma şeklinde yaşanacak olan göksel katharsis işte bizi şartlanmalarımızdan, korkularımızdan arındıracak. Ego ilk önce buna karşı çıkacak. Birçoğumuz kendi gölgesi ile boğuşuyor olacak. Ancak her gecenin ardından gül parmaklı şafağın geri gelmesi gibi Ruh yine bir yolunu bulacak.

14333638_1027116807405009_4698875614246431785_n

 

Bu dönemde bizi sıkan, üzerimize gelen insanlarla birarada olmanın bir anlamı yok. Enerjiler çok yoğun ve sert olduğu için bize iyi gelen insanlarla birarada olmalıyız. “Evladım hoşgeldin otur bir çay iç” diyen teyzelere gitmeliyiz. Gereksiz insanların gereksiz tavırlarıyla uğraşmaya gerek yok. Hepimiz incinebilir haldeyiz, dinlenmek ve ruhu dinlendirmek gerekli.

Her zamanki gibi topraklanmak ve stresten uzak, huzurlu bir ortam sağlayabilmek önemli.

 

Şimdi yükselen burcunuza göre bu yeniayın hayatınızda neyi biraz daha ön plana çıkarabileceğini, dikkatinizin nelere çekilebileceğine bir bakalım:

Koç: Kendini gösterme, yaratıcılık, tiyatro, drama, sahneye çıkma isteği.

Boğa: Aile ve köklerle ilgili konular.

İkizler: Yakın çevre, komşular çok gürültü çıkarıyor sanki.

Yengeç: Para, maddi ve manevi değerlerin sorgulanması.

Aslan: Her şey.

Başak: İçinde tanımlayamadığı, anlayamadığı bir sıkıntı var sanki, bilinçdışından bir şeyler bilince gelmek istiyor, kapıda biri mi var ?

Terazi: Arkadaş çevresi, sosyal hayat.

Akrep: Kariyer, toplumdaki imaj, itibar.

Yay: Felsefe, yeni hocalar, yeni okuma, ufkunu genişletme alanları, uzun yolculuklar.

Oğlak: PARA PARA PARA.

Kova: Birebir ilişkiler, ortaklıklar, “öteki”.

Balık: Sağlık, işleri çekip çevirme ve düzene koyma. Balık belki artık biraz daha akıllanır, günlük işlerin ve rutinlerin ne kadar önemli olduğunu anlar.

 

Şimdilik bu kadar,

 

Sevgiyle,

Begüm Asteria

Ağustos 2017

KADIKÖY

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s