Kova’da Dolunay: Elalem’in Sonu

Önümüzde bizi zihinsel hapishanelerimizden kurtaracak Marsiyen bir dolunay var, bu aynı zamanda bir tutulma. O hep beklediğimiz kahraman sonunda geldi!

Kahramanımız beyaz atlı bir prens değil, aslanlarla boğuşan bir gladyatör: Aslan’daki Mars. Gladyatörlüğü geride bırakıp kendi eliyle kral (Güneş) olan bir Mars. Russel Crowe ya da Gerard Butler gibi bir tip. Bir Beowulf, bir Maximus, biraz daha Koç etkisi verirseniz Leonidas, Yengeç’teki Venüs’ü de katarsanız William Wallace.

 

 

Son haftalarda Aslan’da birlikte ilerlemekte olan Güneş ve Mars bazılarımıza harika bir güç hissi getirdi. Son günlerde kendimizi tekrar bulduk, farketmediğimiz yönlerimizi görüp kutladık. Uzun zamandır bunun üzerinde çalışanlar kişisel güçlerinden büyük bir dilime kavuştu, zaten Oğlak Dolunayı da bunu bize gösteriyordu. Şimdi bu yeni bulduğumuz güçle ne yapacağız ?

Önümüzdeki dolunay,  Aslan – Kova ekseninin bize getirdiği toplumdan özgürleşme, birey olma ama bunu yaparken bencilce kendimizi düşünmek değil; bireyselliğimizle tüm insanlığı ve medeniyeti ileriye götürme potansiyelimizden bahsediyor.

Hepimiz doğduğumuz andan itibaren toplumsal şartlanmalarla olduğumuz yere bağlandık. Kim olduğunu bile bilmediğimiz Elalem denen bir psikopatın merhametine bırakıldı hayatlarımız. Hayatımızın “kötü adam”ı oldu, tıpkı rahmetli Bilal İnci’nin ya da Erol Taş’ın oynadığı roller gibiydi bu Elalem.

Bu dolunayda Mars çok güçlü. Dolunay’ın sahibi Uranüs, Mars’ın alanı olan Koç’ta geri harekete geçti. Güneş tahtında. Jupiter ve Pluto bir kavgaya tutuştular. Evren elimize Mars’ın Kılıcı’nı verdi.

Bireysellğimizi yaşamak, kendimizi daha iyi ifade edebilmeye başlamak için ne harika bir gökyüzü. Zihnimizdeki tüm o yargıları kırıp, yargılanma ve dışlanma korkularımızı Aslan’ın ateşlerinde yakmak için ne harika bir dolunay!

Kova Burcu der ki, insan bu dünyaya verilmiş bir hediyedir. Ancak bunu farketmek ve gerçekleştirebilmek için Aslan’ın erdemlerine ihtiyacımız vardır. Erdemsiz insan en vahşi hayvandan daha yırtıcı ve zararlı, çok da aşağılık bir varlık olacaktır. Sadece biyolojik olarak insan olmak yetmez. Felsefe, bilim ve sanatla insan, insanlığının farkına varıp insan olmayı deneyimleyecektir.

O yüzden kahraman olan amaçsızca etrafa saldıran Mars değil, erdemler uğruna savaşan Mars’tır. Kova, insanın yükselme potansiyelinin, bilincini yükselterek özgürleşme yeteneğinin burcudur ve Yengeç’teki Venüs ile doğruğa çıkan sevgi en büyük erdemlerdendir.

Bu dolunayda Mars’ın kılıcı bize veriliyor, kendimizi kendi önyargı ve kısıtlamalarımızdan özgürleştirelim diye. Yengeç’teki Venüs’ün sevgisi ve Aslan’ın yüce kalbiyle hareket edebiliriz. Başkalarının bizim hakkımızda düşündüklerinin aslında bizim kendimiz hakkında düşündüklerimiz olduğunu unutmayalım.

Elalem’in ne diyeceği artık önemli değil. Devir Aslan ve Kova devri ne de olsa.

Kendimize karşı merhametli olup zihnimizdeki engelleri, kendimiz olmamızın, orjinal karakterimizin, biricikliğimizi ifade etmemizin önündeki engelleri kaldıralım. Bu dünyanın kendisi olan ve dünyaya geliş amacını gerçekleştirme yolunda olan insanlara ihtiyacı var.

Kendisi olmak isteyen insana tüm yıldızlar ve rüzgarlar yardım eder.

 

Begüm Asteria

Ağustos 2017

Kadıköy

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s