Venüs Koç’ta: Amazonlar Kraliçesi Penthesilea

Birçok antik kaynakta adı geçer Amazonlar’ın. Bilinen Amazon Kraliçelerinden Omphale’nin Ares’in, yani Mars’ın, eşi olduğu anlatılır. Antik Çağ ozanları Anadolu’da yaşayan bu kadınları savaşçılıklarıyla betimledi. Klasik dönem kadın-erkek eşitliğinin esamesi okunmayan bir dönemdi ama Amazonlar için bu geçerli değildi. Amazonlar’ın erkeklerle eşit olması -ya da doğaya yabancılaşmamış bir kültürden geliyor olmaları- klasik dönem yazarlarına biraz ters gelir, pek anlayamazlar.

Koç’taki Venüs de öyledir. Toplumsal değerler ile pek örtüşemez. Çünkü Koç’taki Venüs rekabetçidir, hareketlidir, hanım hanımcık kenarda oturmak gibi bir gayesi yoktur. Savaşçıdır, Spartandır ve spor yapmayı sever.

İlyada’da adı geçen Amazon Kraliçesi ise Penthesilea’dır. Truva’nın düşüşüne yakın, Hektor öldürüldükten sonra çıkar sahneye Penthesilea ardında at süren sayısız kadınla. Okları ve mızrakları ile Kaz Dağlarına sürmüşlerdir atlarını kuzeydoğudan. Ancak Güneş batmaya başlamıştır bile, yerini doldurduğu Hektor gibi Penthesilea da o acımasız Achilles’in ellerinde can verir. Yandaki resimde de bunun modern bir anlatımını görüyorsunuz.

Koç’taki Venüs işte atını savaş alanına süren Amazonlar Kraliçesidir. Onun eksiği yoktur hiçkimseden. İlle de eşitlik der çünkü bu onun doğasıdır. Yeni başlangıçlar yapmayı sever ve maceraya hayır demez. Özgürlüğüne düşkündür, bu yüzden bağlanmayı ve birarada olmayı içeren ilişkilere uyum sağlayamaz. Sürekli bir ilgi ve sevgi açlığı içinde olacaktır ve bunu gidermenin yollarını arayıp bulduğunda mutluluğu yakalayabilir. Bunun üzerine çalışmak ona çok iyi gelecektir.

Koç’taki Venüs’ün zorlayıcı bir tarafı da duygularının saman alevi gibi olmasıdır. Bir an bir duyguya kapılıp gidebilir ancak bir saat sonra bunu unutacaktır.

Biraz çocuksu bir yanı vardır elbet bu Venüs’ün, enerjisini doğru kullanmayı bildiğinde hedeflerine daha kolay ulaşabilir. Yoksa Koç’taki her gezegende olduğu gibi, enerji doğru yönlendirilmez ve dizginlenip kontrol altına alınmazsa ne iyi ihtimalle etrafa yayılır ve kaybolur. Kötü etkiler altındaysa yıkıcı ve yakıcı olabilir ancak bu etkiler farkındalık yoluyla çözülebilir ve yaşama, yaratıcılığa en önemlsi de sevgiye dönüştürülebilir.

Siz de kendi Venüs Burcunuzu öğrenmek ve Venüs Burcu konusunda kısa bir danışmanlık almak istiyorsanız bana lydiansoulwork@gmail.com adresimden ulaşabilirsiniz. 

Mayıs 2017

Kadıköy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s