Astrolojide Evler

Ne mutlu ki bize artık insanların astroloji ile ilgilendiği zamanlardayız. Astrolojinin temel kavramları da bu günlerde konuşulup duyuluyor ve haliyle merak ediliyor. Bu kavramlardan biri de “ev” kavramıdır.

Kadim astrologlar gökyüzünü on iki parçaya böldüler. Bunu bir pastanın dilimlere bölünmesi gibi de düşünebilirsiniz.

hh2

Astrolojide bugüne kadar kullanılmış çeşitli ev sistemleri vardır. Tüm bu sistemlerin ortak özelliği ufuk çizgisini ve göğün en tepe noktasını referans alıyor olmaları.

Şöyle bir egzersiz yapalım. Şimdi bulunduğunuz yerden ufuk çizgisine bakın, ufuk çizgisini göremiyorsunuz tabi, arada binalar var. Neyse o zaman ufuk çizgisini tahminen hayal edin. Ufuk çizgisi ayaklarınızı bastığınız seviyededir. Güneş bu noktadan doğarak dünyanızı aydınlattı. Güneş buradan yükseldiği için buraya Yükselen Noktası (Asc) de denir ve yükselen burç da buradadır. Doğan Güneş yükselmeye devam etti ve tam öğle vakti göğün en tepe noktasındaydı. Göğün en tepedeki noktası astrolojide Medium Coeli olarak adlandırılır. Bu nokta göğün en ortası olduğu için sizi tanımayan insanların size bakınca uzaktan gördüğüdür. Bu yüzden kariyer noktası da denir, aslında “toplum tarafından görünen yüz”ü anlatır.

hh

Bu iki nokta ve onların 180 derece karşılarına düşen noktalar baz alınarak gökyüzü on ikiye bölünür. Her ev bir hayat alanıyla ilişkilidir. Karşılıklı duran evler aynı konunun iki yüzünü anlatır tıpkı bir madalyanon iki yüzü olması gibi. Örneğin birinci ev “ben” ise onun tam karşısında yer alan yedinci ev de “sen”dir. Dördüncü ev köklerse, onun tam karşısındaki onuncu ev de meyveler ve çiçeklerdir. Önemli olan şeylerden biri hayatın evleri arasında dengeyi koruyabilmek. Çok “ben” demek insanı yalnız bırakacağı gibi çok fazla “sen” demek de insanın halsiz bırakır. Belki de evler çarkının en önemli yanlarından biridir bize hayatın farklı yüzleri arasında dengede kalmamız gerektiğini hatırlatması.

Astrolojide evler konusunda daha kapsamlı ve teknik bilgiler için ilgili kaynak kitaplara başvurabilirsiniz. Bu blogun amacı günlük ve hafif yazılar olduğu için bu konunun derinliğine şimdilik daha fazla girmeyeceğiz.

Astrolojide Evler: Birinci Ev

Astrolojide Evler: İkinci Ev

Astrolojide Evler: Üçüncü Ev

Astrolojide Evler: Dördüncü Ev

Astrolojide Evler: Beşinci Ev

Astrolojide Evler: Altıncı Ev

Astrolojide Evler: Yedinci Ev

Astrolojide Evler: Sekizinci Ev

Astrolojide Evler: Dokuzuncu Ev

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s