Remmirath: Feanor’un Oğulları

Klasik bilgide Pleiades, Yedi Kız Kardeş olarak geçen, bizde de Ülker adıyla bilinen takımyıldızın Tolkien Legendarium’undaki adıdır Remmirath. Klasik bilgide bu Yedi Kız Kardeş Atlas’ın kızlarıdır ve bu kardeşlerden bir tanesi olan Elektra ise Truva’nın düşüşünden duyduğu ızdırap nedeniyle göklerden kaybolmuştur.

Tolkien Legendarium’unda ben bu takımyıldızı Feanor’un Oğulları ile ilişkilendiriyorum. Tolkien böyle bir şey yazmadı, hiçbir yerde de Remmirath’ın Feanor’un Oğulları ile bir ilgisi olduğu yönünde bir bilgiye rastlayamazsınız. Bu tamamen benim uydurmamdır.

Boğa’nın son derecelerinde duran Feanor’un Oğulları bize artık kaybolan giden şeylerin peşinden koşmanın anlamsızlığı bir yana, bizleri nasıl sürükleyip süründürdüğünü anlatıyor. Nice kayıplar, acı ve ızdıraplar yaşıyoruz gidenin ardından giderek. Kaybolup karanlığın içine düşen şey zaten kayıp bir çağın ışığı olsa dahi ölümsüzlerin bile tek seçeneği var: bırakmak.

Silmariller de böyle birer birer bıraktılar Feanor’un oğullarını. O üç ışığın peşinden fırtınanın içine dalan Noldor dağıldı. Kendisinden çalınanın ardından hiddetle ayaklanan Noldor hep kendi kendine zarar verdi. Belki İki Ağaç’ın kurumasından daha büyüktü Noldor’un neden olduğu acılar. Hep bir şey için: Silmariller.

Bizden gidenler artık gitmiştir. Sonsuz karanlığa bırakmak gerekir giden ışığın ta kendisi dahi olsa. Kör bir hırsla bağlanmanın hiçkimseye faydası olmaz.

Aurë Entuluva. Gün yeniden doğacak.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s