Begüm’le Rüya Çalışmaya Başlamadan Önce…

Aşağıda okuyacağınız yazı Kasım ayından beri düzenli olarak birlikte rüya ve arketip çalışmaları yürüttüğümüz bir arkadaşıma aittir. Yazıyı alıntılayarak, arkadaşımın izni ve bilgisi ile paylaşıyorum.

 

Begüm’le rüya çalışmaya başlamadan önce rüya tabirleri, rüya anlamları ile rüya çalışması arasındaki farkı bilmiyordum. Rüyaların geleceğe dair kehanetler sunduğunu sanıyor ve onları “hadi bakalım, başımıza ne getirecek” diye karşılıyordum.

Rüya çalışmaya karar verirken biraz araştırıp dünyadaki örnekleri görüp analitik bir süreç olacağına ikna olmuştum. Astroloji haritama bakarken birden dökülüp yıllardır etkisinden çıkamadığım rüyalarımdan bahsetmeye başladım. Bilinçaltının küçük dürtüleri… Birikiminden ve yaklaşımından çok etkilendiğim Begüm’le çalışmanın müthiş olacağını hissetmiştim. Benim rüyalarım da çalışılır mı, diye sordum. Rüyalarımızı en iyi kendimizin duyabileceğini onun sadece rehberlik edebileceğini açıkladı. Akademik referanslarını ve benim de birlikte çalıştığım kişiye yapmam gerekebilecek uyarılar için etik kuralları benimle paylaştı. Öncelikle profesyonelliği ve şeffaflığı çok rahat hissettirdi.

Peki rüyalarımı çalışmak neleri değiştirdi?

Bakım verilen saksıda çiçek açması gibi, ben sabahları yazmaya başladıkça rüyalarım da açıldı. Rüyalardan kehanette bulunma eğilimimin yerine Begüm’ün rehberliğinde gördüklerimi geçmiş deneyimlerimle ve beklentilerimle ilişkilendirmeye başladım.

Kendime itiraf edemediğim, beceremezsem üzülmeyeyim diye gözden çıkardığım hayallerimle tekrar buluşmak çok anlamlıydı. Hayatın endişelerine kapılıp bazı parçalarımızı yok saymak, tektipleşme ve ‘eksilme’ye yol açıyor. Sonra da mutsuz, kendini nasıl tamamlanmış hissedeceğini bilmeden dışarıdan, alışverişten, kurslardan vs. çözüm arayan insanlara dönüşüyoruz.

Ben kendime samimiyetle ne istediğimi sorma fırsatı yarattığıma memnunum. Kendi rüyalarımı yorumlamayı öğrendikçe yaklaşmış hissediyorum. Yüzleşme beraberinde derinleşme ve erginleşme getiriyor. Yaşadığımız ülkede, dışarıda işler kötüleştikçe içime bakmanın faydasını gördüm. Sürekli hareket eden ve kararan bir zeminde, içimde yaşayan umutlu güçlü kadınla tanışmak, kendime daha çok sevgi saygı duymama neden oluyor. Bu ruh halini şaşkınlık ve mutlulukla karşılıyorum.

Begüm’e bu alandaki bilgisi deneyimi ile cesaretlendirici tavrı için müteşekkirim.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s