Merkür Gerilemesi Nedir ?

“Bilinmez, bilininceye dek hayatını yönetecek ve sen de buna kader adını vereceksin.”

Carl Jung

Merkür gerilemesi, sembolik anlamda Hermes’in yeraltına indiği zamandır. Bu dönemde düşünce, muhakeme ve algılama gücümüz içe döner. Normalde farkında olmadığımız özelliklerimizi, inançlarımızı ve şartlanmalarımızı keşfederiz.

Bu yüzdendir ki Merkür gerilemelerinde unuttuğumuz ve kaybettiğimiz şeyler geri gelir. Hermes yeraltında (yani iç dünyamızda) dolaşırken unutulup da bilinçaltına düşüp kaybolan şeyleri bulur. Unuttuğumuz ve hatta unuttuğumuzu unuttuğumuz deneyimler, anılar, insanlar arkadaşlar… bazen de çok üzgünüm ki olmadık bir anda çok eski bir sevgilinizin fotoğrafı çıkar karşınıza (bu konuda sorumluluk kabul etmiyorum).

Benim çalıştığım mitolojilerde yer altına inen bir daha oradan geri çıkamaz. Yani bizler için unutulan gider, geri gelmez. “Gidenler gelmiyor” sözümüz de buna yakındır. “Birçok giden memnun ki yerinden çok seneler geçti dönen yok seferinden”. Unuttuğunuz kaç şeyi hatırlıyorsunuz ? Unutulan gider, unutulur. Gittiği yer de Yer Altı’dır. Karanlık kral Hades ile Döngülerin Kraliçesi Persephone’nin diyarı… Ölülerin Diyarı.

Yunan ve İskandinav mitolojilerinde yer altına giren oradan kolay kolay çıkamaz ancak buraya 90’ların başındaki çocukların birbirlerinin evlerine misafirliğe gidip durması gibi girip çıkanlar da yok değildir. Bu karakterler:

  • Hermes (Merkür Gerilemesi)
  • Persephone (Sonbahar ve Kış Mevsimleri)
  • Psyke (Bireysel gelişim / Bireyleşmenin bir aşaması olarak)
  • Odin (Kış Gündönümü)

Odin’in Yer Altı’na girip çıkması aslında Hermes’inkine eştir. Ancak o mevsim döngülerini kontrol etmek için girip çıkar Yer Altı’na, Hermes ise… istediği zaman. Cıvayı (Merkür) nasıl zaptetmek zor ise, Hermes de aynı şekilde çok akışkan, hareketli ve zaptedilemezdir. Tıpkı oradan oraya, daldan dala atlayan zihniniz, kontrol edilemez düşünceleriniz gibi.

Arkadaşlarım bana “Begüm senede kaç kere Merkür gerilemesi oluyor, hep geri ger mi gidiyor bu, çıldıracağım!?” diye soruyorlar. Merkür yılda üç kez geri harekette olur.

Olympos’tan insanların dünyasına, oradan da Yer Altı’na geçebilir Hermes istediği takdirde. Bu boyutlar ve dünyalararası erişimi sayesinde “tanrıların habercisi” de denir kendisine.

Merkür yani aklımız, düşünce ve algı yeteneğimiz, şimdi iç dünyamızda, bilinçaltımızda dolaşıyor. Çocukluktan gelen şartlanmalarımız, bizi yerimizde tutan, özgür olmamızın önünde duran, hayallerimizi gerçekleştirmemizi engelleyen her şey gözümüzün önüne gelecek bu günlerde. Dolunay haftasında da olduğumuz için şartlanmalarımız, farazi inançlarımız ve kendi kendimize yarattığımız engeller karşımıza çıkacak birer birer. Dolunay bazen gerçekleri tabak gibi aydınlatır, o kadar nettirler ki bu sefer de bu yüzden görmezden geliriz.

Bu hafta isteyenler için güzel bir içe dönme, zihnindeki düğümleri çözme ve bilmediğini bilinir kılma; aydınlanma haftası olabilir. Kendimizle ilgili bilmediklerimiz bizi hayatımızı yönetir. Biz de isteğimiz dışında gerçekleşenlere bir anlam veremediğimiz için kaderimiz böyle zannederiz, halbuki bunlar bilinçaltı şartlanmalarımızı ve inançlarımızı gösterir bize. Görüp bildiğimiz şeyin de artık üzerimizde hükmü kalmaz, özgürleşiriz.

Küçük çocuklar nasıl da her şeye inanıyor ? İşte bizim de içimizde her şeye inanan bir çocuk var. Onun inandığı Unganga masallarının, yersiz korkularının gerçek olmadığını ona hatırlatacak bir de bilincimiz var.

Bu Merkür gerilemesinde içe dönüp kendimizle yüzleşelim. Bizi en çok sinir eden şeyleri görmezden gelmeyelim, bizde bu duyguların uyanma sebebini anlamaya çalışalım. Elimizden bir şey gelmiyorsa şunu soralım: “Ben neye inanıyorum ki bunu böyle yapıyorum ?”

Merkür gerilemesinde kendimizle ilgili hiç farkında olmadığımız şeylerin farkına varabiliriz. Farkındalık insanın en büyük güçlerinden biridir. 

Sevgiyle,

Begüm

Nisan 2017

KADIKÖY

One thought on “Merkür Gerilemesi Nedir ?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s