Koç’ta Yeni Ay: İskender’in Boynuzları

Eskiden bizde Gelişim Hachette Ansiklopedisi vardı. İlkokulda tarih derslerini çok severdim ve tarih konularını ansiklopedilerden de araştırır okurdum. O yıllardan aklımda çok net kalan imgelerden biri de Büyük İskender’in koç boynuzları ile resmedildiği bir gümüş sikkeydi.

alexsilver

Koskoca kral neden kendisine koç boynuzu taktırır ? Küçücük çocukken işte bunları merak ediyordum. Yıllar sonra astroloji öğrenmeye başladığımda anladım ki Büyük İskender Koç Çağı’nı yaşadığını biliyordu ve bu çağın en önemli simgelerinden biri olacağını da!

Salı günü sabaha karşı Koç Burcunda bir Yeni Ay yaşayacağız. Hem de ne Yeni Ay… Koç’ta büyük bir toplantı var. Koç, içinde barındırdığı enerjilere yeni başlama formu verir. Tohum’u filizlendirir. Büyük İskender’in Koç Çağı’nın simgesi olmasının nedeni düşüncesizce savaşlara girişmesi, eril enerji ile ortaya atılıp düşünmeksizin zarar vermesi ancak böylelikle yeni bir dönemi de (İskender’den sonra Hellenizm başlar) başlatmış olmasıdır. Koç enerjisi de böyledir, düşüncesizdir ama çok hareketli ve hızlıdır.

Bu hafta içimizde uzun zamandır uyumakta olan savaşçıyı, onu eğitirsek ve ona kendimizden büyük bir amaç verebilirsek de kahramanı, canlandırma zamanı. Enerjimiz yüksek olacak ancak şansımız o ki tüm süreci yönetecek olan Mars Boğa’da. Bir anda patlayıp etrafa saçılıp kaybolmayacak enerjilerimiz. Havai fişek gibi bir an yanıp sonra unutulup gitmeyecek başladığımız işler, sakin, kararlı, biraz ağırdan almalı olsa da uzun vadeye yayılabilen aksiyonlarımız olacak. Bu enerjiyi en güzel kullanma şekli eski kötü köhnemiş alışkanlıklarımızı bırakıp yeni alışkanlıklar edinmektir. Son zamanlarda bayıldığım bir yazar var, Stephen Guise. Mini Alışkanlıklar adlı kitabında alışkanlıklarımızı değiştirerek, kendimize yeni alışkanlıklar kazandırarak hayatta ne kadar başarılı olacağımızı anlatıyor, İngilizce okuyabilenler için tavsiyemdir.

Jung der ki her kadının içinde bir erkek; her erkeğin içinde de bir kadın vardır. Önümüzdeki iki hafta içimizdeki erkeği hayata döndürmek, onun kendini göstermesine izin vermek için harika bir zaman olacak. İleri atılalacağız, çekinmeyeceğiz, korkmayacağız. Size yakın gelen bir erkek figürü ile meditasyon yapabilirsiniz. İçinizdeki erkeği artık saklamayın. Bu demek değil ki erkek kıyafetleri giyip dolaşın ya da toplumdan bize öğretilen saçmasapan maskülenite imgelerini ve davranışlarını kopyalayın. Tam tersi! İçinizdeki orijinal koruyucu, savaşçı, atlet, matematikçi… artık onu her nasıl hissediyorsanız işte tam bu kişinin dışarı çıkma, baharda yeşeren tohumlar gibi filiz verme zamanı! Artık kimse sizi kuklası yapamayacak, oradan oraya sürükleyemeyecek çünkü siz içsel erkeğinizle bütünleşmiş, onun gücü ile korunan ve harekete geçen birisi olacaksınız.

Evet, artık “ben” deme zamanı. Kendimizi İskender gibi bir kral yapma zamanı… Ancak “ben” derken neye dikkat etmeli insan ? Gölgesine.

İskender’i tarihte kimse yenemedi, Sinoplu Diyojen’den başka. “Büyük” İskender’in karizmasını yerle yeksan eden, ona “Gölge etme başka ihsan istemem.” diyerek İskender’in de sevilmeyen, kabul edilmeyen, güçsüz, bir işe yaramayan ve hatta çekip gitmesi istenen biri olduğunu yüzüne vurdu. Birsürü ünvanı olan şişkin bir ego olan İskender’in karanlığının içine elindeki fenerle yürüme cesaretini gösteren işte bu köpeklerle yaşayan Diyojen’den başkası değildir. Diyojen gündüz vakti elinde yanan bir lambayla gezerdi, soranlara da “Dürüst bir adam arıyorum!” diye yanıt verirdi, bunu resmeden çok güzel bir heykelini Sinop’ta görebilirsiniz.

Diogenes-statue-Sinop-enhanced

“Ben” dediğimiz her an, kendimizi ortaya koyduğumuz, sınırlarımızı koyup kendimizi başkalarından ayırarak bireyselliğimizi aktifleştirdiğimizde gölgemiz de bizimle gelir. Işığın olduğu yerde eğer siz de varsanız zaten kaçınılmaz olarak bir de gölgeniz olacaktır. Belki gölgelerinden korktukları için birçok kimse “ben” demekten çekinir, kendini ortaya koymak istemez, sessizce boyun eğer.

Kendini göstermek kötü bir şey değil. Elinde Münzevi’nin lambası olmaksızın, kendini bilmeden, gölgesinden bihaber halde kendini ortaya koymak cahilce bir şey sadece ve dünya böyle insanlarla dolu. Bu Yeni Ay’da yaşayacağımız Merkür – Satürn uyumlu açısı kendimizi yaratırken ortaya çıkan gölgemize de dönüp işte Diyojen’in lambası ile bu gölgeye bakabilme şansı sunuyor bize. Bu gerçekten cömertçe bir nimet, kullanmasını bilenler ve bunun için cesareti olanlar için. İskender gibi sorumsuzca tüm Anadolu’yu ve geçtiği tüm toprakları mahveden bir savaşçı değil, gerçek bir lider olabilmek için işte felsefeye ve içe dönüşe ihtiyaç vardır. Satürn ve Merkür doğasını yansıtan Münzevi kartı da (kartın üzerindeki resim ile Diyojen’in heykeli ne kadar da benziyor!) bize bu ilkeyi gösterir.

7975dcc314754b60cef317dc9a98ddb2

Koç Burcu’nun yöneticisi Mars’tır. Bu kadar Mars etkisi altında olduğumuza göre siz de Mars Burcunuz ile ilgili bilgi almak isteyeceksinizdir, bunun için kendi Mars burcunuzu bilmeniz ve bu yazıya bir göz atmanız gerekiyor.

Bu yeni ayda üzerinde meditasyon yapabileceğimiz kavramlar:

  • Kendine saygı duymak
  • Kendini sevmek
  • Kendini ifade etmek
  • Kendine güven
  • Harekete geçmek

Yeni Ay Elementi: Demir (Fe) 

Yeni Ay Gezegeni: Mars 

Yeni Ay Rengi: Kırmızı

 

Kansızlık tedavisi görenlerin bu iki haftada tedavilerinden olumlu ve verimli sonuç alabileceklerini de öngörüyorum.

 

 

Sevgiyle

Begüm Asteria

Kadıköy

2 thoughts on “Koç’ta Yeni Ay: İskender’in Boynuzları

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s