Başak’ta Dolunay: Şifa Zamanı

Bugün öğleden sonra Başak Burcunda bir dolunay yaşayacağız. Başak – Balık ekseni genel olarak kozmik okyanusun dünya düzlemine akışını anlatır. Balık’ın sonsuz ilahi bilgeliğinin dünyada beden bulması ve bilinir, düşünülür ve konuşulur hale gelmesidir Başak. Bu yüzden Venüs burcu Başak olanların bedenleri ile ilişkileri özellikle önemlidir.

Bu dolunay enerjisinin biraz sert işlediğinin farkındayım. Ancak ben ve birkaç arkadaşım bu sert enerji içinde şifaya odaklanmanın faydalı olacağını fark ettik. Geçmişteki kötü olaylar aklınıza geliyor, hiç sevmediğiniz, yüzünü görmek dahi istemediğiniz kişiler sosyal medyada durduk yere karşınıza çıkıyor, değil mi ? E ne gerek vardı şimdi! O kadar çok gerek var ki…

Bu dolunayda Mars ile Venüs karşılıklı ağırlama halinde. Yani Mars Venüs’ün evinde, Venüs de Mars’ın evinde. Venüs geriliyor. Venüs gerilemesi demek eski ilişkilerin tekrar gözden geçirilmesi ve değer yargılarımız, değerler üzerine olan inançlarımız ve öz değerimizi nasıl algıladığımız konuların gündemimize gelip oturması demektir. Güneş ile Kiron’un kavuşumu da zaten başlı başına şifa enerjisini getiriyor.

Bu dolunayda içinde bir kadın ve bir erkek barındıran ilişkiler gündeme geliyor. Geçmişte kalmış olabilir, şu anda yaşanıyor olabilir. Bu ilişkilerde aldığımız yaralar şifalanmak, merhemlenmek üzere tekrar açılıyor. İki hafta önceki tutulmada çağ kapayıp çağ açtığımıza göre şimdi de geçmişten kalan yaraları temizlemek, kalıntı ve tortuları atarak hem arınmak hem de şifalanmak zamanı! Dolunayların arındırıcı etkisi bilinir.

 

Geçmişte, kendi kendinizi değersiz hissetmenize yol açan bir ilişki içinde bulundunuz mu ? Duygularımızın ve inceliğimizin suistimal edildiği, sevgimiz yüzünden bir kapana kıstırıldığımız ve kayıplarla sonuçlanan ilişkilerin nedeni bizim derin bir seviyede kendi kendimizi değersiz, yetersiz ve etkisiz olarak algılıyor oluşumuzdur. Tabi ki karşımızdaki insanın kötü niyeti de ortadadır. Ancak, böylesine kötü niyetli ve çıkarcı birini hayatına kabul eden kimdir ?

Toplum tarafından baskı ve şartlanma yoluyla değersizleştirilmeye uğramamış, değersiz olduğuna inandırılmamış hiçbir kadın zaten kendisini suistimal eden bir ilişkiye girmez. Biz kadınlar kendi gücümüzün farkına varmayalım ve başkalarına tüm benliğimizle hizmet etmeye devam edelim, sesimizi çıkarmayalım, her şeye uyum sağlayalım diye bizi değersiz olduğumuza inandırır içine doğduğumuz dünya. Her şeyden makul ölçüde istememiz beklenir. Kabullendikçe onaylanırız. Onaylanmak için ameliyat masalarına yatar, yüzlerce watt’lık fön makinalarının getirdiği migren ağrılarına, dizlerimizi mahveden topuklu ayakkabılara, kaba saba erkeklere ve daha nice eziyetlere katlanmayı sessizce kabul ederiz. Şartlanma işte böyle bir şey. Koskoca bir fili sirk hayvanı haline getiren de işte aynı şartlanma mekanizmasıdır.

angels_women_forest_redheads_magic_the_gathering_artwork_Wallpaper HD_1920x1080_www.paperhi.com (1)

Kadınlar aslında müthiş kaynaklardır. Kadın doğurur, üretir ve bilir. Toprak Ana’nın sonsuz gücünü taşırız hepimiz. Bir kadına sahip olup da onun gücünü kendi amaçları için kullanmak isteyenler, o tıpkı bir inekmiş gibi etinden, sütünden, gücünden faydalanmak isteyenler, kadının önce kendi kendisiyle olan bağını koparmak zorundadır. Bu da kadını kendi kendisinden nefret ettirerek ve kendi iç sesinden şüphe etmesini sağlayarak gerçekleşir.

Geçmişte yaşadığımız değersizlik ilişkilerine dikkatle ve uzun uzun bakma cesaretini içimizde bulalım. Bizi değersizleştiren o kişiyi ve ilişkiyi nasıl kabul ettik ? Bu deneyimin hayatımıza girmesine yol açan derin inancımız neydi ? 

Derslerimizi alıp öğreneceklerimizi öğrendiysek artık değersiz olduğumuz kandırmacasını bir kenara bırakabiliriz.

Bu gece şifalanmak isteyenler için gökyüzünde bir şans var. Bu akşam doğacak olan Dolunay, isteyenler için, binlerce yıldır süregelmiş bu şartlanmaları ortadan kaldırma ve açılan yaraları şifalandırma kapısı açıyor.

Kendi gücünüzden korkmayın. Sizi eleştirip duran o ses artık sustu. Şartlanmaların üzerine yükselip yeni bir başlangıç yapma şansı kapımızda.

Yeni bir başlangıç.

Begüm Yazgı

Khalkedon

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s