İçindeki Savaşçı: MARS!

Mars, bir haritanın harekete geçme, aksiyon alma, spor yapma ve maskülen enerji kaynağıdır. Mitolojide savaş tanrısı olarak bilinen Mars, aynı zamanda atletlerin de tanrısıdır. Spor, rekabet ve biresellik Mars ile çok ilgilidir.

Hepimizin doğum haritasında bir yerlerde duruyor bu kırmızı gezegen. Onun bize getirdiklerini ve bizden istediklerini bildiğimiz, bunlara uygun davrandığımız takdirde bu savaş tanrısı bizimle yürüyecek ve hayattaki en büyük yardımcılarımızdan biri olacak. Kim Ares’i yanında istemez ? Kim böylesine bir savaşçının desteğini, dostluğunu ve koruyuculuğunu istemez ? 

Dünya’ya en yakın gezegenlerden biri olduğu için etkisini çok rahat hissettiğimiz gezegenlerdendir Mars. Bir doğum haritasında Venüs kadar önemlidir. Ay ve Venüs kişinin dişil tarafını bize gösteriyorsa, Güneş ve Mars da eril tarafına işaret edecektir. İnsanın kendini reddetmesi onu uçurumlardan aşağı iter. Hepimiz ancak içimizdeki eril tarafı da dişil tarafı da kabul edip birleştirerek bütünlüğe ulaşabiliriz. Bu yüzden Mars Burcu Analizinin herkes için yapılması ve Mars’ın bir bireyin hayatında nasıl aktive edilebileceğinin keşfedilmesi gerekir.

Mars’ın On İki Burç’ta nasıl rollere girdiğine gelecek olursak…

hh

 

Mars Koç’ta: Ares’in Mızrakları

Mars, gündüz yöneticiliği olan Koç’ta kendini çok rahat ifade eder. Mars Koç’tayken doğmuş birinde ateşli liderlik özelliği görülse de bu liderlik bilgelikle desteklenmedikçe çok olumlu sonuçlar doğurması beklenmez. Mars’ın ateşli doğası Koç’ta tomurcuklanma, kabuğunu kırma ve hızla başlama enerjisine dönüşür. Bir maratonun ilk dakikasıdır Mars’taki Koç: güç ve hıza dönüşen ateşli enerji.

Ancak Koç’taki Mars’ın dikkat etmesi gereken en önemli kavramlar devamlılık ve kararlılıktır. Mars burada saman alevi gibi, bir anda yanıp sönebilir. Büyük bir istek ve hevesle başlanan iş daha yarısına bile gelmeden bırakılabilir. Motivasyon dindiği anda iş de ortada kalır. Koç’taki Mars, enerjisini ilk anda delicesinde kullandığı için sonraya saklamaz, durup dinlenmesi gerekebilir. Eğer çok yorulduysa şifa ve dinlenme birarada yaşanabilir.

Mars yerleşimi Koç’ta olan bireyler hele Güneş de buradaysa öfke kontrolü konusunda sorunlar yaşayabilirler. Yapabilecekleri en iyi şey bu konuya yönelmek ve farkındalıkla öfkelerini yaratıcı enerjiye dönüştürmek olacaktır.

Mars burcu Koç olan kimseler harika atletler olabilirler. Bu kimseler bazen doğuştan sporcudur. Hız ve rekabet isteyen spor dallarında yüksek başarılar elde edebilirler.

 

Mars Boğa’da: Yavaş ama Sağlam

Boğa Burcu, sabah şafak attıktan, güneş doğduktan ve biraz yüksekdikten sonra saat dokuz – on gibi yaşanan rehavet ve sakinleşme vaktine denk gelir. Boğa’daki Mars’ın enerjisi içe yönelmiştir. Mars Burcu Boğa olan birisi daha ziyade dinlenmek, işleri ağırdan almak, ağır hareket etmek eğilimlerinde olabilir.

İçlerinden çok şey yapmak gelse de Mars Boğa’lar ya engellerle karşılaşır ya da sadece üşenirler. Mars burada oturmaktadır, Koç’taki gibi oradan oraya koşuşturan, etrafa bağırıp çağıran bir genç değildir.

Boğa’daki Mars için dikkat edilmesi gereken bir husus vardır. Boğa’daki Mars’ı kolay kolay sinirlendiremezsiniz çünkü sabırlıdır. İnanılmaz dayanıklıdır. Taşları kayaları çatlatacak sabıra sahiptir burada Mars. Ancak, onun sabrını ve dayanma raddesini bir kez kırdıysanız ve burnundan dumanlar çıkmaya başladıysa… KAÇIN! Sabrı taşmış bir Mars Boğa’nın etrafında olmak istemezsiniz. İçinde biriktirdiği enerji ve öfke bir anda taşar ve siz daha ne olduğunu anlamadan ortalığı birbirine katmıştır bile.

Mars burcu Boğa olan kimseler sabır ve metanet gerektiren işlerde başarılı olabilir. Sayım, döküm, bahçe işleri, yemek yapma, tasarım, lojistik gibi alanlarda kullanacak enerjileri vardır. Özellikle madde ve toprak ile çalışırken kendilerinde kendilerini dahi şaşırtacak kadar çok enerji bulabilirler. Oturarak çalışmak da her ne kadar sağlığa zararlı olsa da Mars Boğa için çok dert olmayacaktır. Spor yaptıklrında doğa içinde spor yapmayı tercih etmeliler. Güzel, bakımlı bir bahçe enerjilerini arttırır. Boğa’daki Mars’ın belki de en sevdiği günlük egzersiz bahçesine bakma olacaktır. Toprakla, toprağın verimliliği ve güzelliği ile ilgili olan her iş onların elinden gelir.

 

Mars İkizler’de: Sosyal Medya Fenomeni 

İkizler Burcu’nun simgesi birbiri ile birçok seviyede iletişim içinde olan iki kişidir. Batı geleneğinde Truvalı Helen’in kardeşleri olan ikiz Castor ile Pollux adındaki ikiz kardeşler olarak bilinse de, Hint Astrolojisinde cinsel birleşme halinde olan bir erkek ve kadın ile temsil edilir İkizler Burcu. İkizler Burcu’nun Hint Astrolojisindeki anlamı ve tanımı Batı Astrolojisine göre çok farklıdır ancak iki gelenekte de İkizler’in temelinde iletişim, öteki ile bağ kurma, karşılıklı bilgi alışverişi ile birlikten gelen ilahi bütünlük yatmaktadır.

Mars İkizler’de olduğunda kişiye iletişim, kendini ifade etme, basın yayın, retorik, siyasi kariyer ve akademik kariyer alanlarında çok büyük güç bahşedecektir. Merkür ile Jüpiter’in de Yay ve Kova gibi “üst bilinç” ile ilgili burçlarda yer aldığı haritalarda İkizler’deki Mars araştırma, okuma, yazma ve yayınlama konusunda kişiye destek sağlayacaktır. Okuduğu kitabın sayfa numaralarını (hangi sayfada neyin yazdığını) hatırlayan tarihçiler de Mars’ı İkizler tonuyla kullanan kimseler olabilirler.

İkizler’deki Mars ayrıca kişiye kendini her platformda ifade etme, hızlı iletişim kurma, hızlı konuşma yetenekleri de getirecektir. İyi bir reklamcı ya da satışçı olabilir. Merkür yönetimindeki İkizler, iletişimin her şekli ile ilgilidir, sosyal medya, basın yayın gibi alanlar bu konumlanma için biçilmiş kaftandır.

Mars İkizler’de olduğunda dedikodu, yaralayıcı sözler (Mars’ın mızraklarını unutmayın!), laf kavgası, sataşma… gibi yıkıcılığa kapı aralayan iletişim yolları da ihtimal dahiline girerler. Daha ileri aşamasında ise sözsel saldırı (İng. verbal abuse) şeklinde de tezahür edebilir. Bunlara dikkat edilmeli, Mars’ın yakıcı enerjisi yapıcılığa yönlendirilmelidir.

 

Mars Yengeç’te: Kutsalın Koruyucusu

Yengeç Burcu, doğum ve annelikle, köklerle, Dünya’nın bizi merkezinden doğurması, bakıp beslemesi ve koruması ile ilgilidir. Eski Mısır’da Yengeç Burcu bok böceği (skarap) olarak bilinirdi. Eski Mısır’dan kalan sanat eserlerinde de bu imgeye bolca rastlarız, İsis’in kendi kendine Osiris’i doğurma gücünü simgeler. Isis’in kendinden hayat vermesini simgeler. Yengeç’in değerlerine bağlılığı onu tutucu yapar, bağlandığı ve sahip olduğu şeyleri besleyip büyütür. Kutsal Kase efsanesi de kadının doğurma gücüyle, uterus ile ilgilidir. Da Vinci Şifresi filminden de hatırlayacağınız üzere Kutsal Kase uterus’un simgesel halidir.

Mars burada Kutsal Kase’yi arayan Camelot’lu Gwain halini alır. Kutsal Kase’yi, yani kadının doğurma gücünü koruyan, tüm yaşamını buna adamış bir gardiyandır. Romantik hikayelerde prensesi kurtaran savaşçı kılığına girer burada Mars. Kraliçe’nin şovalyesidir.

lanc

Bu konumlanmaya sahip kişiler bir amaca bağlandıklarına, özellikle de kendilerinden büyük olan bir amaca, bir ideale bağlandıklarında ellerinden gelmeyecek şey yoktur. Her şeyi göze alabilirler. Amaçlarına olan inançları ve bağlılıkları onların başarılarının anahtarıdır. Uzun yollara düşer, belki yıllarca yılmadan bu yolda devam ederler. İnanç ve sevgi onların en büyük desteğidir.

Yengeç’teki Mars’ın dikkat etmesi gereken konu bazen çok aşırı fanatikleşebilmesidir. Verili değerler üzerine çok da düşünmeden, bu değerleri korumak amacıyla yıkıcı hareketlerde bulunabilir. İnandığı değerler uğruna şiddete başvurabilir. Mars konumu Yengeç Burcu olan kimselerin analitik ve eleştirel düşünme kabiliyeti kazanması, kendini ve aksiyonlarını izleyip belki de her akşam birkaç dakika kendini sorgulaması onlar için yararlı olabilir.

 

Mars Aslan’da: Savaşçı Kral

Mars’ın alevler içinde düşmanlarını galebe çalıp, tahtında kurulu Güneş’in yanında gururla durduğu diyara geldik. Mars burada savaşmayı sever. Yıllarca savaşıp kendi eliyle kral olan tarihsel figürler Aslan’daki Mars için güzel örneklerdir.

Aslan Burcu kalp ile ilişkilidir. Kalpten bir bağı, kalpten gelen bir amacı olmadan da hiçkimse kolay kolay kendi eliyle kral olamaz. Aslan’daki Mars’ı aktive etmenin tek yolu onu derin, evrensel sevgiye yönelmiş amaçlarla beslemektir. Bundan sonra hırs ve tutku ile ulaşamayacakları hedef yoktur. Aslan’daki Mars hırslıdır. Yenilemez. “Kolay kolay yenilmez” demiyorum: yenilemez.

Bu kimselerin dikkat etmesi gereken şey de Koç’taki Mars gibi öfke yönetimidir. Enerjilerinin içeride kalıp öfkeye dönüşmesi ve onları yakması çok olasıdır. Bu yüzden spor dallarına yönelmeleri tavsiye edilir. Özellikle bol kavga dövüş içeren dövüş sanatları Aslan’daki Mars için ideal olabilir. Farkında olmadan içten içe kendi dünyalarında düşmanlıklar da besleyebilirler. İç dünyalarında bir nemesis ile birlikte yaşayıp kendi kendilerini pataklayıp durdukları da duyulmamış şey değildir. Bu çok güçlü yerleşim kendine denk bir farkındalık pratiğiyle desteklenmelidir. Mars’ın enerjisi kendini sabote etme yoluna girerse kişinin kendi kendisine zarar vermesi ve bunu bir yaşam dokusu haline getirip unutması, o farkında olmaksızın enerjisini kendisine karşı kullanması da olasıdır ancak farkındalıkla bu enerji serbest bırakılıp yaratıcılığa dönüştürülebilir. Ancak bundan sonra krallığını hak edebilir.

 

Mars Başak’ta: Atlas’ın Yükü

Başak’taki Mars ağır yükleri taşıyabilir. Bunu nasıl mı yapar ? Bölerek. Planlayarak. Zamanını iyi kullanarak ve en önemlisi ölçüp biçerek. Kendini geliştire geliştire, yükünü hafif hafif arttırarak zamanla tüm dünyayı taşıyacak gücü kendisinde toplamayı bilir. Tabi ki bunun için plan, azim, kararlılık ve disiplin çok önemlidir. Ayrıntılara da dikkat edebilmek gerekir. Bu özelliklerin hepsi Başak’taki Mars’ın başındaki tacın yapraklarıdır. Odaklanıp planladığı her işin altından sabır ve metanetle kalkacaktır.

Bunun yanında Başak’taki Mars uzun uzun düşünüp uzun uzun yazılar, romanlar yazmak, sözlükler hazırlamak, akademik işler çıkarmak için de iyi bir enerji getirir.

Mars konumu Başak Burcunda olanlara her zaman ağırlık çalışmalarını tavisye ediyorum. Hız onlar için olmayabilir. Yarışmayı rekabeti sevmeyebilirler, hatta çok fazla başka insanlarla birarada olmak istemeyebilirler. Başak’ın özlediği sessizlik ve sakinlik ağırlık çalışırken ya da yoga ve pilates gibi pratiklerde deneyimlenebilir. Yine de doğada kamp yapmak, bitkilerle uğraşmak, hiking, dağcılık gibi spor dallarında da yorulmadan devam edecektir. Başak’taki enerjiler toprağın bereketini ve güzelliğini ve şifasını dünyaya sunmayı sever.

Tabi ki bu Mars’ın dikkat etmesi gereken şey üzerine çok fazla yük almamak olacaktır. Evet, güçlü, kaldırabilir, belki Atlas gibi Dünya’yı omuzlarında taşıyabilir. Ancak zaman zaman dinlenmeyi ve yükünü hafifletmeyi de öğrenmelidir.

 

Mars Terazi’de: Mahatma Ghandi 

libra-scales

Terazi’deki Mars’ı resmetmek için kullanılan en güzel ve evrensel karakter Mahatma Ghandi’dir. Ghandi Hindistan’ı özgürlüğe kavuşturdu ve bunu savaşarak yapmadı. O bir hukukçuydu. Adalet duygusu onu harekete geçirdi, haksızlığa tahammül etmeyi tercih etmedi. Spiritüel tarafı da çok güçlüydü. Düşmanları yenmenin tek yolunun onları sevmek olduğunun farkındaydı.

Diplomasi, sözleşmeler, anlaşmalar yapmak; teklifler hazırlamak, işleri bağlamak, anlaşmaya varmak için gerekli tavırı ve metaneti sergilemek de Terazi’deki Mars’ın cevherleri arasındadır. Mars burada Koç’taki gibi “ben ben ben” demenin aksine enerjisini alana dengeli şekilde yayacaktır. Hem dinleyecek hem konuşacaktır. Hem hareket edecek ama yeri geldiğinde beklemesini de bilecektir. Bu yüzden Mars konumlanması Terazi’de olan kimseler iş hayatında başarılı olmak için gerekli enerjiye sahiptir denebilir. En azından toplantılarda, müşteri ilişkilerinde, kurumsal ilişkilerde ve kurumlararası ilişkileri yürütme konusunda bir avantaja sahipler.

Terazi’deki Mars’ın belki de eksiklerinden biri motivasyondur. Sabah evden çıkmak için bir neden arayabilir. Büyük bir amaç için çalışmak isteyebilir. Dünyaya barış, huzur getirecek, tüm insanlığa hizmet edecek amaçlar için çalışacaktır. Enerjisini sadece faturalarını ödemek için yönlendirmek ona aradığı tatmini sağlamaz. O ideallere hizmet etmeyi sever. Bunun yanında hayır demeyi de öğrenmelidir. Hava grubunda olduğu için biraz daldan dala atmala eğilimde de olabilir, enerjisini odaklamak ona yardımcı olacaktır.

Mars konumlanması Terazi olan kimselerin Mahatma Ghandi’yi araştırıp öğrenmesini tavsiye ederim. 1982 yapımı Ghandi filmi ile başlayabilirsiniz.

 

Mars Akrep’te: Vendetta

Mars, Akrep’e her geçişinde hissettirir kendini. Özellikle Akrepler yerlerinde duramaz. Olmadık işlere kalkışırlar. Enerji onları çıldırtır. İşte bu yüzden Mars Akrep’e geçmeden önce Akreplere spor rutinleri gözden geçirmeleri ve aktvitelerini arttırmaları salık verilir. Her seferinde.

Akrep dönüşüm evidir. Burası kompost kabıdır. Boğa’nın bolluğu, bereketi ve rahatlığı Akrep’teki komposttan gelir. Akrep ve Boğa birbirlerini böyle tamamlarlar işte. Boğa’nın zenginliğinin kökeni Akrep’in karanlık dehlizleridir.

Akrep derin durağan sulardır. Peki nasıl olur da durağan bir enerjinin geleneksel yöneticisi Mars olsun ?

Akrep’in savaşı dönüşümdür. Dönüşen enerjilerin, dönüşen maddenin savaşını verir Akrep. Bu dönüşümün yaşanabilmesi için de yoğun ve sıkıştırılmış enerji gerekmektedir. Yüksek kalorili atıklar çok daha iyi kompost verir, gübre gibi. Yoğun ve sıkıştırılmış enerjinin bir diğer adı da garezdir. Koç’ta öfkeli olan Mars, Akrep’te garezle dolar ve bazen kendi kendini sabote etme patternleri de oluşturabilir. Bu durağanlık ağır bir yüktür.

Akrep içten içe bir savaşçıdır ancak kendini ortalara atıp etrafa mızrak, balta sallayacak bir karakterde de değildir. O sessiz ve derinden gider. Garezini ne yapacağını bilemezse kendisini sokar. Ancak içinde sıkışmış kalmış ve tortulaşmış bu öfkeyi dönüştürmesini de ancak Akrep bilebilir. Bu duygu yığınlarının içinden Akrep’in Kalbi olan kırmızı yıldız, Mars’ın kartışı Anti-Ares, Antares yükselir. Antares de savaşçı kralların yıldızıdır.

antares-star

Mars Akrep’teyken doğan kimseler kendi kendileriyle yarış halindedir. Dışarıdan bakıldığında sakin ve mutlu görünseler de içlerinde çok az kişinin tahammül edebileceği savaşlar kopmaktadır. Mars konumlanması Akrep olan ünlü kişilerden biri de J. R. R. Tolkien’dir. Yüksek fantazi ile birçok savaşı anlatmış, epik romanlar ve hikayeler yazmıştır. Akrep enerjisi bu şekilde yaratıcılıkla dönüştürülmelidir.

 

Mars Yay’da: Yukarı, Yukarı ve İleri!

Göksel Çark’ın belki de en zor anlaşılan burcuna geldik: Yay!

Yay’lar sonsuz kaynaklara erişebilir çünkü sınır ve limit algıları yoktur. Büyümek, genişlemek, uzaklara gitmek… Yay’daki Mars bir gezgin olacak, dünyayı gezmek, her yere gitmek isteyecektir. Sakın onu kutulara odalara kapatmaya çalışmayın! Dikkat, yanıcıdır! Kolay alev alır ve eğer enerji içe dönmeye kalkarsa söylenmeden duramaz.

Yay’daki Mars’ın yapmaktan çok keyif alacağı sporlar tabi ki binicilik ve okçuluktur. Her halükarda yerinde durması beklenmez. Mars burada ateşler içindedir, hareket etmesi gerekir. Uzaklara erişmek, ileri uzanmak ister. Hem zihinsel, hem de bedensel olarak. Uzun yollar yürüyebilir, uzun mesafelerde bisiklet sürebilir. Uzun yolculuklara bayılır. Yay’daki Mars bize genişlemek için enerji verir, hem ufkumuzu genişletmek hem de aktivite alanımızı genişletmek, uzun seyahatlere çıkmak anlamında yardımcıdır.

Bununla birlikte Yay’daki Mars birçok işi birlikte yapabilir. Ateş enerjisi etrafa yayılmış olabilir. Neyse ki Koç’taki gibi saman alevi değildir, daha sürekli ve yapıcı bir enerjidir. Terazi’de de olduğu gibi, idealleri üzerine harekete geçmeyi sever. Standardları yüksektir, yaptığı işlerin altında derin bir felsefe ya da doktrin de yatabilir.

 

Mars Oğlak’ta: Disiplin ve Strateji

Oğlak Burcu, Mars’ın yükseldiği yerdir. Burada Mars, disiplinli savaşçıdır. Oğlak’taki Mars hep bana Spartalıların daha çocukluktan başlayan idman ve ağır egzersizlerle dolu hayatını anımsatır. Kayalar gibi sert, keçiler gibi inatçı… Yılmadan, yorulmadan mükemmeliğe ulaşmak için çalışan ve kendine acımayı bilmeyen bir savaşçı. Disiplinle çalışıp en tepeye tırmanman için hazırlanmak.

Oğlak’taki Mars için üç şey önemlidir: Disiplin, Strateji ve Zaman Yönetimi. Mars yerleşimi Oğlak Burcunda olan bireyler bu üçlüyü hayatlarına oturttukları andan itibaren artık onları hiç kimse durduramaz. Yavaş ama emin, sağlam adımlarla hedeflerine ulaşmak için gerekli aksiyonları alacaklardır.

Oğlak aynı zamanda yaşlılığı ve hayatın geç dönemlerine girmeyi de temsil ettiği için burada yıllanmış, deneyimleriyle ve bilgeliğiyle gençlere yol gösterebilecek bir savaşçı karakterine de rastlanabilir.

er

Oğlak’taki Mars’ın dikkat etmesi gereken konu uyuşukluk ve tembelliktir. Harekete geçmesi ağır olabilir. Motivasyonlardan motivasyon beğenmeyebilir. Onu harekete geçirebilecek anahtar yine disiplin olacaktır. İşlerini planlayıp, herhangi bir motivasyon aramdan sadece plan bu şekilde yapılmış olduğu için hareket etmesi gerekir. Erteleme, uzun mola verme ve tembellik etme gibi kötü alışkanlıkları bırakmak da onun için zor olabilir çünkü Oğlak serttir ve değişime kolay uyum sağlamayı sevmez.

 

Mars Kova’da: Braveheart 

Bizim jenerasyondan herkesin izleyerek büyüdüğü filmlerden biridir Mel Gibson’ın Braveheart filmi. Benim gibi aynı filmi kim bilir kaçıncı kez izlerken ağlayanlar da, kendini kaptırıp soluğu İskoçya’da Highland’lerde alanlar da hep bizim jenerasyondandır. Peki neydi bu filmi bize bu kadar sevdiren ?

Topluluk ve topluluğun devamı için geleneksel otoriteye karşı çıkan bir birey. İşte tam da Kova’daki Mars bu. Hatta William’ın Roma’da eğitim görüp de Highland’deki köylülerden daha üstün bir bilinçle geri dönmesi de Kova’nın üstün bilincin getiricisi olma özelliğini yansıtıyor adeta.

braveheart-sword-e1397168232706

Değişim evrenin prensiplerindendir. Kova da değişimi getirendir. Kova’daki Mars her ne kadar radikal ve sui generis bir karaktere sahip olsa da bir topluluğa ait olma arzusu ile hareket eder ve topluluk için aksiyona geçer. Bu Mars’ın beklenmedik hareketleri olabilir. Durup dururken yok yere iş çıkarabilir. İşler yolunda gidiyorken işten ayrılır. En olmadık işlere başlayıp bu işleri bitirmek için nereden geldiğini anlamadığınız bir enerjisi olabilir. Burada da diğer hava grubu burçlarda olduğu gibi enerji entelekte yönelmiştir. Zeka gerektiren, bilgi ve ustalık gerektiren işlerde Kova’daki Mars kendini gösterecektir. Özellikle teknoloji alanında avantajlıdır. Teknolojik aletlerle çalışma, yeni aletler yaratma, mühendislik, ölçüp biçme ve icad etme… İşte Kova’nın ellerinde şekillenen Mars enerjisinin bize getirdikleri.

Yine de Kova’daki Mars var olan sistemleri ve düzenekleri bozmayı, yerine yenilerini getirmeyi sever. Onun hareketlerinin altında yüksek bilinç vardır ve onu yöneten de işte budur: Uranüs. Enerjisi bilgi toplamaya yönelmiş olabilir. Değişimleri getiren, değişimin başlaması için ilk aksiyonu alan Kova’daki Mars’tır. Tıpkı bu filmdeki William gibi.

Son yıllarda keşfedilmiş spor dalları, sıra dışı olan her şey, içinde teknoloji barındıran sportif aktiviteler Kova’daki Mars için çekici olacaktır. Ancak bu Mars konumlanmasına sahip olan kişinin dikkat etmesi gereken çok dağılmamaktır. Çok fazla dağılıp hedefinden şaşmak da menüde olabilir, farkındalık yoluyla hedefine odaklı kalması onun için kazançlı olur.

 

Mars Balık’ta: Kahramanın Sonsuz Yolculuğu

“Kahraman, benliğini kendisinden daha büyük bir şeye adamış olan kişidir.”

Joseph Campbell

the_valkyries_vigil

4 Comments Add yours

 1. cansu k says:

  Elinize sağlık… Ne güzel derli toplu anlayacağımız şekilde ifade etmişssiniz. Teşekkürler.

  Liked by 1 person

  1. Begüm says:

   Teşekkür ederim 🙂

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s