Kova’da Yeni Ay: Fëanáro.

J. R. R. Tolkien’in legendarium’u ile büyüyenler için en önemli kahramanlardan biridir Feanor: Ateş’in Ruhu. Feanor İlk Çağ’da dünyaları değiştirecek olan Silmariller’i yaptı. Ateşten bir ruha sahipti. Haksızlık karşısında hiç kimse onu durduramadı, hep bildiğini yaptı ve  pişmanlık duymadı. Peki bu akşam yaşadığımız Yeni Ay ile bu karakterin nasıl bir ilgisi var ?

Kova’daki Yeni Ay bizden içimizdeki cevheri,  o orijinal, kimsenin anlamadığı (anlayamayacağı – bana güvenin) yaratıcı gücü ve ilhamı artık fark etmemizi istiyor. İçimizdekini ortaya çıkardığımızda dünyamızı değiştirebiliriz. Ortaya çıkmayan, içimizde saklı kalıp unutulan düşünceler, yaratıcı itkiler ve ifade edilmemiş duygular ise bizi uçurumdan aşağı sürükleme gücüne sahip olabilirler. Ben bu yazıyı yazarken işte o unuttuğumuz, içimizde karanlık kalmış cevherlerin üzerinden geçiyor karanlık ay. Birkaç dakika sonra hilalin ilk ışıkları tam da bu unutulduğu unutulan hazinelerimiz üzerine parlayacak. İçimizdeki orijinal, radikal, sadece bize özgü olana kulak verelim. Kova Burcundaki Yeni Ay’ın ışığı tam da bunun için bize yardım ediyor.

Geçtiğimiz hafta yaşadığımız Venüs-Kiron kavuşumu yaralamızı hafifletti, Venüs’ün sevgi dolu elleri şifalı merhemlerle geldi. Kendi kendimizi sabote ettiğimiz için yine kendimizi affetme kartı elimizde. Bu bir hediye.

Yaralarımız hazır sarılıyken kendimizi bugüne kadar ihmal ettiğimiz ve orijinal sesimizi, yaratıcılığımızı susturduğumuz için affedelim. İçimizdeki elfe, yani öte dünyalarla ilişki içindeki yaratıcı tarafımıza bir şans verip harikalar yaratmasını izleyelim. O bir dahi, sadece izin verdiğiniz zaman dünyalar yaratabilecek bir dahi. Üst bilince, yüksek bilgeliğe sahip ve beklenmeyeni yaratmak üzere burada.

Yeni Ay’dan saatler sonra kavganın gürültünün ve aksiyonun gezegeni Mars, Koç Burcu’na geçecek. Mars, Koç’ta olmayı çok sever. Kırmızı gezegen tomurcuklanmanın ateşli diyarında mızraklarını etrafa salar, tıpkı İlyos’a inen Ares gibi ortalığı birbirine katar. Bu bizim için pür enerjidir. Mars’ın Koç’a geçişi Noldor’un savaşçı tarafını, Feanor’un oğullarıyla birlikte Balrog’lara ve Morgoth’un her türlü icadına kafa tutuşunu da hatırlatıyor.

Bu Yeni Ay’da hem bir buluşçu, hem de bir savaşçıyız. 

İçimizdeki elfe izin verirsek, hem demir ocağında harikalar yaratabilir hem de her şeyi göze alabilecek ateşli bir savaşçı olabiliriz: Feanor’un zamanı. Kendimizi özgürce ifade etmek, uzun zamandır beklettiğimiz projelere başlamak, artık zamanı geldiğini düşündüğümüz işlere başlamak için güzel bir haftasonundayız. Bu enerjiyi iyi kullanalım. Artık nihayet kendimiz olmak, tüm benliğimizle bu dünyada tomurcuklanmak ve “ben varım” demek için doğru zaman. Amaçlarımız doğrultusunda aksiyon alma zamanı.

 

aurë entuluva!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s