Astrolojide Evler: Dokuzuncu Ev

Sekizinci Ev’de yaşanan dönüşüm şimdi yerini Dokuzuncu Ev’in engin büyüme ve gelişme potansiyeline bırakıyor. Kişi sembolik ölümünün ardından yeniden doğdu ve artık ufku genişledi. Sadece kendi, eşi ve çocukları ile kısıtlı bir dünyada değil, evreni ve  görebildiğinin ötesini merak ediyor.

Dokuzuncu Ev’de artık derin bilgilere, felsefeye, bilime, dini bilgilere, insanların çağlar boyunca biriktirdiği bilgeliğe kapısını açar insan. Komşularımız ve yakın çevremiz nasıl Üçüncü Ev’deyse, tüm insanlık ve tüm insanlıkla olan iletişimimiz de Dokuzuncu Ev’dedir. Burada yüksek öğretimi buluruz, hayat felsefemizi, okuduğumuz kitapları: Uphanishad’ları, Gita’yı, Platon’u, Lao Tzu’yu…

Ayrıca yaptığımız uzun yolculuklar da bu evdedir. Günümüzdeki özellikle yüksek öğretim için yapılan yurtdışı seyahatleri, değişim öğrencisi olarak başka ülkede okumak, dil öğrenmek için uzunca bir süre başka ülkede kalmak bu evin konuları içindedir.

Amaç kendimizi keşfetmek, tanımaktır. Ne de olsa insanın dönip dolaşıp geleceği yer yine kendisidir.

Dokuzuncu Ev, kollektif bilginin evidir. Eğer tarihe meraklıysanız, seyahatler sizin hayatınızın ayrılmaz bir parçasıysa, kütüphanelerden çıkmıyor ve öğrenmeyi çok seviyorsanız sizin Dokuzuncu Ev’iniz güçlü olabilir. Yükselen Burcu Yay olanların Dokuzuncu Ev’i Aslan’dır ve işte onların “aslan gibi” olduğu konular da bunlardır zaten.

Dokuzuncu Ev ahlaki kuralların, etik kodların da yeridir. Kültürün evidir. Kültür ya iyileştirir ya da hasta eder. Bazı kültürler doğa ve insan sevgisini özünde taşır bazıları ise insanı köleleştirmeye ve sadece maddeye bağlamaya yöneliktir. İşte bugün iletişimin bu kadar gelişmesi, bir çoğumuzun dünyanın her yanından arkadaşları olabilmesi sayesinde insan kendi kültürünü seçebilir hale gelmiştir. İstediğimiz anda istediğimiz kaynağa ulaşma lüksüne sahibiz. Bu da yaşadığımız çağın en güzel nimetlerinden biridir ve Dokuzuncu Ev’e yarar sağlamaktadır.

 

Dokuzuncu Ev Konuları:

 

  • Üniversite eğitimi, yüksek öğrenim, akademisyenler, din adamları.
  • Başka ülkelere yapılan uzun yolculuklar.
  • Felsefe ve din.
  • Basın-yayın.
  • Büyükelçiler, diplomatlar, hakimler, yargı ve hukuk.
  • Yabancı diller.
  • Keşifler ve buluşlar.
  • Dinler ve dini kurumlar.
  • Dış ticaret.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s