Astrolojide Evler: Dördüncü Ev

Yine bir köşe ev olan Dördüncü Ev’e geldik. Üçüncü Ev’de çocuklukta yaşadıklarımızı algılayıp bilgi olarak zihnimize yazmıştık. Dördüncü Ev de bu deneyimlerin unutulup şartlanmalara dönüştüğü yerdir.

Dördüncü Ev genel olarak “biyolojik karma” da denen, aile köklerimizden, içinde yetiştiğimiz kültürden aldıklarımızdır. İşte tam da bunlar zihnimizde şartlanmalar olarak yer eder ve hayatımızı yönetirler. Bu bilinçaltı şartlanmaları hayatımızın köklerinde oturur, tıpkı Yggdrassil’in köklerini yiyip duran Nidhogg gibi…

Bilinçaltı şartlanmaları ve davranışlarımız bize ailemizden, ailemize de onların ailelerinden; onlara da içinde yaşanılan toplumun kültüründen geçer: kökler budur işte.

Dördüncü Ev bize kişinin ev ahalisi ile, ailesi ile, ataları ile olan ilişkisini gösterecektir. Bu ilişki sağlıklıysa kişi kendini güvende hisseder, kabul edilen ve sevilen biri olduğunu bilmez ama bilir. Köklerle ve aileyle olan sorunlu ilişkiler ise getirdikleri güvensizlik hissi ile birlikte psikolojik sorunlar için uygun zemini hazırlayacaklardır.

Bir ağacın kökleri (Dördüncü Ev) ne kadar sağlam olursa meyveleri (Onuncu Ev) de öyle güzel ve besleyici olacaktır. Bu yüzdendir ki bir insanın bilinçaltı şartlanmaları ne ise, toplum hayatında da kendi özel hayatında da bunları deneyimleyecektir. Dördüncü Ev’i temiz tutmanın, zihin egzersizleri ve aile geçmişi araştırmaları ile bu alan üzerinde çalışmanın modern insanın sorumluluklarından biri olduğunu düşünüyorum.

Dördüncü Ev genellikle anne ile ilişkilendirilir; aslında çocuğa çocukken bakan, ona annelik eden kişiyi gösterir.

 

Dördüncü Ev Konuları:

  • Aile ve atalar.
  • Aile geçmişi.
  • Ebeveynlerden alınan etkiler.
  • İçsel güvenlik hissi.
  • Psikolojik temel.
  • Ev ve ev ile ilgili konular.
  • Ofis, stüdyo, işyeri.
  • Oteller ve hanlar.
  • İletişimsel yeteneklerden (yazma, konuşma) edinilen kazançlar.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s