Astrolojide Evler: Birinci Ev

Birinci Ev, yükselen burcumuzun olduğu evdir. Kendimizi nasıl algıladığımızı ve çevremizdeki insanlara kendimizi nasıl gösterdiğimizi anlatır. “Ay sen Akrep misin ama hiç Akrep gibi değilsin!” dediğini o arkadaş aslında çok feci bir Akrep ama yükselen burcu Terazi ve Birinci Ev’inde Venüs ve Jüpiter var. Bu yüzden siz ona baktığınızda dünyanın en cici, iyi, nazik ve sevimli insanını görüyorsunuz. “Görünüşe aldanma” sözü tam da Birinci Ev için geçerlidir.

Yükselen Burcumuz yakın çevremizle ilişkimizi anlatır. Bununla birlikte genel fizik ve beden tipi ile de ilgilidir.

Alan Oken’in kitaplarında tekrarladığı çok güzel bir Birinci Ev benzetmesi vardır. Düşünün ki camları mavi renge boyalı bir evde yaşıyorsunuz. Evinizden dışarı baktığınızda dünyayı mavi renkte göreceksiniz. Aynı şekilde dışarıdan biri sizin pencerenizden içeri baktığında da sizi ve sizin yaşam alanınızı mavi renkte görecektir. İşte yükselen burcun fonksiyonu budur: özbenliğimizin değil ama karakterimizin rengidir. İnsanlar sizi yükselen burcunuz olarak bilirler. Bu evdeki gezegenler tabi ki karakterinizde  ve çevrenizin sizi algılamasında önemli bir rol oynar.

Birinci Ev, bir insanın hayata yaklaşımını bize anlatır. Bu kişi günlük hayatında etrafa saldırarak mı, kurup inşa ederek mi, başkalarıyla ilişkileriyle mi yoksa tüm hayatı ve evreni kocaman bir oyun alanı ve macera olarak mı deneyimliyor ve buna göre algılanıyor ?

İşte bu ve bu gibi soruların yanıtları Birinci Ev’de saklıdır.

Birinci Ev Konuları:

  • Kişinin kendiliği
  • Çevreyle olan ilişki
  • Karakter ve gösterilen imge
  • Yüz ve baş bölgesi
  • Genel fiziksel durum
  • Alışkanlıklar
  • Hayata genel bakış

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s